Inwestor
-
Lokalizacja
Myvatn, Iceland
Powierzchnia
900 m2
Zespół
Łukasz Gąska
Marta Sowińska-Gąska
Michał Gawron
Status
Koncepcja konkursowa
Muzeum Wulkanu na Islandii, zlokalizowane około 4 km na północny zachód od wulkanu Hverfjall, czerpie inspirację z pradawnej formy ukształtowanej przez naturę przez miliony lat. Struktura muzeum to monolityczny odlew wnętrza krateru Hverfjall, strategicznie umieszczony w osi widokowej wulkanu i punktu obserwacyjnego, tworząc iluzję perspektywy, gdzie budynek i wulkan wzajemnie się uzupełniają.
Zwiedzający rozpoczynają swoją wycieczkę na podziemnej rampie łączącej parking i główną drogę z muzeum. Ta rampa, biegnąca pod głównym korpusem muzeum i wyrównana z wulkanem, kadruje widok i ustanawia wyjątkową relację między muzeum a jego otoczeniem. Zbliżając się do muzeum, odwiedzający odczuwają szacunek i podziw dla potęgi natury. Wejście, znajdujące się pod budynkiem, mieści foyer, szatnię, sklep z pamiątkami i kawiarnię, z pomieszczeniami biurowymi po drugiej stronie.
Główna sala wystawowa, mieszcząca się w nieregularnie ukształtowanym budynku, oferuje przestronną otwartą przestrzeń do elastycznego aranżowania wystaw, tworząc wrażenie bycia wewnątrz ziemi. Wycieczka kończy się na tarasie widokowym na dachu budynku.
Struktura składa się z samonośnych elementów wykonanych z klejonego drewna laminowanego, formowanego za pomocą technologii CNC. To podejście pozwala na stworzenie nieregularnego kształtu budynku przy użyciu prefabrykacji i ekologicznych materiałów, zapewniając krótki czas budowy. Ten projekt jest zgodny ze współczesnymi standardami i stanowi przykład integracji architektury z naturalnym środowiskiem.