Inwestor
Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „BONITUM”
Lokalizacja
Wrocław, PL
Powierzchnia
1200 m2
Zespół
Łukasz Gąska
Mirosław Wojcieszak
Marta Sowińska-Gąska
Kornel Kuzański
Anastazja Gronowska-Kiełb
Karol Szymaniak
Status
1. Nagroda. Projekt architektoniczno-budowlany
Głównym zadaniem projektowym było stworzenie najlepszej możliwej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno–użytkowym oraz ekonomicznym koncepcji adaptacji z rozbudową istniejącego obiektu. Ma on po rozbudowie pełnić funkcje opiekuńczo-mieszkalne i medyczne.
Inwestycję podzielono podzielona na trzy etapy realizacyjne. W pierwszym etapie budynek CUS zostanie poddany przebudowie i rozbudowie o nową reprezentacyjną część wejściową, w której zlokalizowana zostanie nowa klatka schodowa, winda oraz hol wejściowy. Zakłada się termomodernizację oraz reorganizację ścian wewnętrznych istniejącej części w celu dostosowania obiektu do zadanego programu funkcjonalnego. Po rozbudowie założenia o część B ośrodka, wejście będzie stanowiło łącznik między strefą A i B.
W drugim etapie centrum zostanie rozbudowane o część B, która będzie stanowić uzupełnienie programu funkcjonalnego części A o część fizykoterapeutyczną. Dodatkowo w parterze w południowo-wschodnim narożniku budynku zaprojektowano piekarnio-kawiarnię w standardzie zakładu pracy chronionej, w której istnieje możliwość pracy Uczestników. Zewnętrzny taras tworzy miejsce sprzyjające interakcjom sąsiedzkim oraz aktywizuje osoby z niepełnosprawnością tworząc miejsce o charakterze inkluzywnym. Jednym z ważniejszych elementów budynku jest słoneczna weranda zlokalizowana nad piekarnio-kawiarnią, z dostępem do obszernego tarasu na piętrze oraz widokiem na wspólny ogród użytkowników. Z tarasu mogą korzystać mieszkańcy piętra ośrodka zarówno z części B jak i z części A. W trzecim etapie zakłada się powstanie budynku C, zgodnie z założeniami konkursu etap ten ma charakter studialny. Koncepcja stanowi bryłę z 3 kondygnacjami z pomieszczeniami gabinetów lekarskich oraz gabinetów terapeutycznych.
Budynki w etapów B i C zostały zaprojektowane w konstrukcji drewna klejonego krzyżowo (CLT).